ODISka

News

ODISprima - experience comfortable travel in 1st class!

The ODISprima surcharge allows you to travel on ČD trains in 1st car class sections. Already half of the trains integrated into ODIS have 1st class, where you can enjoy maximum comfort, a wi-fi connection or a work desk

read more

Students, don't stand in line for tickets in September

Remote extension of student profile:

Students of VŠB-TUO, OSU and other students with an ISIC card can extend their student profile in Ostrava (from the age of 18 to the age of 26) on their ODISka by another year at ticket machines at Ostrava public transport stops. Through these online machines, the system evaluates the right to a discount directly in the VŠB-TUO or OSU database after enrollment in the year, or in the ISIC database (with a license valid until 12/2024).

read more

Automated recurring payments on the ODIS E-shop

We present to passengers a useful feature available on the E-shop ODIS:: automated recurring payments.

read more

Connection of Ostrava bikesharing with the ODIS all-year ticket

The novelty of Ostrava bikesharing is the connection with the ODIS all-year ticket and means a total of 30 minutes of free cycling.

read more

NEW ODISKA CARD DESIGN

I have prepared a new ODISka transport card design for you

read more

Spuštění Městské karty Krnov na ODISce

Ve spolupráci s Městem Krnovem jsme v pondělí 14. listopadu zahájili zkušební provoz Městské karty Krnov. Funkcionalitu Městské karty Krnov lze zdarma aktivovat na libovolné čipové kartě ODISka.

read more

Prodlužování studentských profilů na ODISkách

Od 24. 8. 2021 spouští Dopravní podnik Ostrava novou funkcionalitu na svých prodejních automatech: prodlužování studentských profilů na ODISkách.

read more

ODISka in mobile

In cooperation with Dopravní podnik Ostrava, we have launched a requested novelty - carrier of long-term time tickets ODIS in a mobile phone = ODISka v mobile.

read more

Karetní systémy Moravskoslezského a Zlínského kraje propojeny

Čipová karta ODISka se používá ve veřejné dopravě v rámci ODIS již od roku 2011. Lze na ni nahrát jak elektronické peníze, tak dlouhodobou časovou jízdenku, a to přes e-shop ODIS nebo na řadě různých prodejních míst.

Nyní lze ODISku pro úhradu jednotlivého jízdného používat i na regionálních autobusových linkách na území Zlínského kraje v rámci tamního integrovaného dopravního systému IDZK. Obdobně mohou držitelé zlínské karty ZETKA hradit jízdné na všech linkách veřejné dopravy v rámci ODIS.

read more

Jak?